Menu

Polityka dla zaawansowanych i dla zupełnych laików

Polityka dla wszystkich tych, którzy lubią wiedzieć, co dzieje się wokół nich. Interesujesz się polityką - to coś dla Ciebie. Nie znasz się na polityce - pomogę Ci ją pojąć i zrozumieć.

Snowden broni się przed zarzutami

politykadlawszystkich

Edward Snowden, poszukiwany przez służby wywiadowcze USA, broni się przed zarzutami, jakoby miał przekazywać tajne informacje rządom Chin i Rosji, na terenie których przebywał, a w przypadku Rosji nadal przebywa.

Taką informację do wiadomości publicznej podali dziennikarze brytyjskiego "Guardian", którzy są ze Snowdenem w kontakcie i którym to Snowden udzielił jako jedynym wywiadu, kiedy przbywał jeszcze na terenie Chin.

Edward Snowden jest 30-letnim informatykiem, który pracował jako analityk na Hawajach w firmie Booz Allen, która jest partnerem zewnętrznym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

20 maja Snowden przyleciał do Hongkongu wraz z wykradzionymi tajnymi dokumentami. Część z nich ujawnił. Są to informacje dotyczące tajnego programu inwigilacji elektronicznej prowadzonego przez amerykański wywiad. Nie wiadomo ile i jakie dokładnie dokumenty zabrał ze sobą Snowden. Wiadomo, że stara się on o azyl polityczny w około 20 krajach, jednak mało prawdopodobne, żeby jakiekolwiek państwo europejskie wyraziło na to zgodę. Kraje Unii Europejskiej są w sojuszu z USA.

Obecnie Edward Snowden znajduje się w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Władze USA unieważniły jego paszport.

Obecnie rządy niektórych krajów Ameryki Południowej zaoferowały Snowdenowi azyl polityczny, ale ten boryka się z problemem braku ważnych dokumentów podróżnych oraz samą kwestią przelotu, kraje UE mogą zakazać naruszania ich przestrzeni powietrznej, jeśli tylko zaistnieje podejrzenie, że na pokładzie samolotu znajduje się Edward Snowden. Tak jak było to w tym przypadku.© Polityka dla zaawansowanych i dla zupełnych laików
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci